Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

MZ SR odmieta, že došlo k znehodnoteniu vakcíny

Ministerstvo zdravotníctva zároveň preveruje, či došlo v nemocniciach k zabezpečeniu dostatočného počtu ihiel a striekačiek potrebných pre očkovanie.

MZ SR odmieta, že došlo k znehodnoteniu vakcíny

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zásadne odmieta, že na Slovensku došlo k znehodnoteniu niekoľkých stoviek dávok vakcíny Comirnaty proti novému koronavírusu. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Pripomenula, že pre získanie šiestich dávok z jednej injekčnej liekovky sa musia používať injekčné striekačky a ihly s malým mŕtvym priestorom. "Pri použití štandardných injekčných striekačiek a ihiel hrozí, že zostatkový objem nie je plnou dávkou, a teda nie je dostatočný na bezpečnú aplikáciu šiestej dávky očkovacej látky pre pacienta," povedala s tým, že ak bola v ampulkách po rozriedení zostatková tekutina, nie je možné ju považovať za dávku.

Slovenské vakcinačné centrá majú podľa MZ SR potrebné ihly a striekačky pre šesťdávkové očkovanie k dispozícii. Keďže ide o iný a teda aj drahší typ striekačiek a ihiel, začiatkom januára ich väčšina nemocníc nemala v dostatočnom množstve. Ešte v ten istý deň ako bola schválená zmena dávkovania Comirnaty, zaslalo ministerstvo zdravotníctva všetkým vakcinačným centrám, respektíve nemocniciam túto informáciu a poučilo ich o povinnosti aplikácie šiestich dávok vakcíny v čo najkratšom čase, tvrdí Eliášová.

Nemocnice podľa rezortu zdravotníctva potrebné striekačky a ihly okamžite obstarali. "V niekoľkých prípadoch však pre vysoký dopyt na trhu museli nemocnice na dodanie obstaraného materiálu čakať dlhší čas," uviedol rezort s tým, že preveruje postup nemocníc a všetky, ktoré k téme o neaplikovaní šiestej dávky vydali stanovisko, boli kontaktované.

Zároveň preveruje informáciu, či došlo v nemocniciach k zabezpečeniu dostatočného počtu ihiel a striekačiek potrebných pre očkovanie.

 

Zdroj: TASR