Aktuality

Aktuálne informácie

Spoločne to zvládneme!

Očkovanie proti COVID-19 na Slovensku sa začalo

Na Slovensku sa v sobotu večer v nitrianskej fakultnej nemocnici začalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Očkovanie proti COVID-19 na Slovensku sa začalo

Ako prvý dostal vakcínu infektológ Vladimír Krčméry.

Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10.000 vakcín. Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry.

Infektológ Vladimír Krčméry sa po tom, ako bol ako prvý Slovák zaočkovaný v nitrianskej fakultnej nemocnici proti ochoreniu COVID-19, cíti dobre. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc bude vakcína, bolo to veľké úsilie. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ uviedol Krčméry.

Členka konzília odborníkov Zuzana Krištúfková uvítala začiatok očkovania voči ochoreniu COVID-19. „Máme na Slovensku vakcínu, ktorá nám umožní vrátiť sa späť do života. Boli očkované milióny osôb a dnes niet pochýb o tom, že je to bezpečné,“ skonštatovala Krištúfková v úvode očkovania vo fakultnej nemocnici v Nitre.

Ďalší zdravotnícky personál bol očkovaný v nedeľu (27. 12.) od 10. hodiny v nemocniciach v Nitre, Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. „Vakcína, na ktorú sme všetci čakali, je na Vianoce tu a bude distribuovaná ďalej. Som veľmi rád, že prvým človekom, ktorý bol zaočkovaný, je práve Vladimír Krčméry a ďalší hrdinovia, ktorí pracujú v našich nemocniciach,“ skonštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa v nedeľu predpoludním začalo aj v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Ako prvej podali vakcínu prezidentke Zuzane Čaputovej, nasledovali viacerí členovia vlády a Národnej rady SR. V nedeľu majú očkovať zdravotníkov v prvej línii, a tiež niektorých členov kritickej infraštruktúry.

Prezidentka Zuzana Čaputová označila príchod vakcíny a začiatok očkovania za najlepšiu správu, ktorá prišla v súčasnom zložitom období. Priznala, že chápe obavy verejnosti z masovej vakcinácie. Povedala, že takisto sa týmito obavami zaoberala.

„Na otázky, ktoré vznikajú, som sa snažila počúvať hlasy odborníkov, ich argumenty, vysvetlenia," uviedla a vyzvala, aby ľudia takisto verili odborníkom. Svoju prítomnosť, rovnako tak prítomnosť zástupcov vlády a Národnej rady SR na začiatku oficiálneho očkovania, označila za výrazný komunikát smerom k verejnosti, že očkovanie je spôsobom, ako stabilizovať situáciu a vrátiť život do normálu.

Samotnú vakcináciu označila po zákroku za rýchlu a bezproblémovú. Prítomnosť členov najvyšších štátnych orgánov, ktorí sa nechali očkovať medzi prvými, chápe ako krok pre posilnenie dôvery verejnosti v očkovanie. Čaputová verí, že začiatok očkovania je vykročením do lepšieho obdobia. „Verím, že je to nádych slobody," uviedla.

Zdroj: TASR + Facebook MZ SR